Deneyiminizi kişiselleştirmek ve size uygun içerikleri sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz. Hukuki şartlar ve gizlilik politikalarında belirtilen koşullarını okuduğumu ve kabul ettiğimi onaylıyorum.

Telsiz Kullanım Ücreti

Mobil Telsiz Kullanım Ücreti Nedir?

Mobil Terminal Telsiz Kullanım Ücreti, 6/2012 sayılı Elektronik Haberleşme Yasasının 63. Maddesi gereği 20.12.2012 tarih ve Sayı:670 ile yürürlüğe giren Mobil Terminal Telsiz Ücretlerine Dair Tüzük ile, her aktif GSM abonesinin devlete ödemekle yükümlü olduğu bir ücrettir.

Ücretlendirme Ne zaman Başladı?

Mobil terminal telsiz ücreti uygulaması 01.09.2013 tarihinde başladı ve faturalı hatlarda 01.09.2013 tarihini içeren döneme ilişkin ilk faturada telsiz ücretine yer verilirken, ön ödemeli hatlarda ise 01.10.2013 tarihinde telsiz ücretine karşılık gelen kadar kontör düşülür.

Mobil Telsiz Kullanım Ücreti Ne kadardır?

Telsiz Ruhsat Ücreti: 12.21 TL

Telsiz Kullanım Ücret: 2.37 TL


Telsiz Ruhsat ve Kullanım Ücretlerinin Belirlenmesi

1) Telsiz ruhsat ve kullanım ücretleri, mobil elektronik haberleşme hizmeti veren kamusal haberleşme sağlayıcıların kendi sistemlerinde kayıtlı olan her bir faturalı ve ön ödemeli aktif hat abonesi tarafından, işbu Tüzük ve Ücretler Tüzüğü ile belirlenen kurallar uyarınca ödenir.

2) Ücretlerde değişiklik olması halinde kullanılacak yeni ücret, değişikliğinin yürürlüğe girdiği aydan sonraki 2’nci (İkinci) ayda uygulanmaya başlanır.


Telsiz Ruhsat Ücreti

1) Telsiz Ruhsat Ücreti, haberleşme sağlayıcı tarafından abonelik sözleşmesinin imzalanması esnasında sisteme kaydı yapılan ve abonelik sözleşmesinde yer alan her bir ön ödemeli ve faturalı hat abonesinden bir defaya mahsus olmak üzere Kurum adına peşin ödenmek sureti ile tahsil edilir.

2) Haberleşme sağlayıcılar, Numara Taşınabilirliği Tüzüğü kapsamında numarasını taşıyan aboneden tekrar Telsiz Ruhsat Ücreti tahsil etmezler.

3) Haberleşme sağlayıcılar, aboneliğin devir edilmesi, abonelik sözleşmesine taraf olan abonenin veya abonelik sözleşmesine konu hat türünün değişmesi de dahil her türlü yeni abonelik sözleşmesinin yapılmasını gerektiren hallerde aboneden tekrar telsiz ruhsat ücretini tahsil ederler.


Telsiz Kullanım Ücreti

Faturalı aboneler için:

Telsiz kullanım ücreti, aktif abone koşulunun oluşmasını takip eden ilk faturaya yansıtılır ve sadece aktif olma koşulunun sağlandığı aylar için tahsil edilir.

Faturasız aboneler için:

(1)(A) Haberleşme sağlayıcı tarafından ön ödemeli aboneden tahsil edilecek ilk Telsiz Kullanım Ücreti, yukarıda 7’inci maddede belirtilen abonelik sözleşmesinin imzalanması esnasında tahsil edilen telsiz ruhsat ücreti ile birlikte içinde bulunulan aya mahsuben peşin olarak alınır.

(B) Haberleşme sağlayıcı tarafından ön ödemeli aboneden ilk kez tahsil edilecek telsiz kullanım ücreti için Aktif Abone koşulu aranmaz.

(C) Haberleşme sağlayıcı tarafından aboneden tahsil edilen Telsiz Kullanım ücreti, Kurum hesabına aktarıldıktan sonra iade edilmez.

(2) (A) Haberleşme sağlayıcılar, abonelik sözleşmesinin yapılmasını takip eden aylar için her ayın ilk günü, abonenin hesabına, içinde bulunulan aya ait Telsiz Kullanım Ücretini borç olarak yansıtır:

(a) (i) Haberleşme sağlayıcı, abonenin hesabında birikmiş borcunu tahsil edecek kadar bakiye olması halinde öncelikli olarak ve her halükârda abonenin hizmet başlatmasını beklemeksizin birikmiş borcunu tahsil eder.

(ii) Peşin olarak tahsil edilen birikmiş borç içinde yer alan telsiz kullanım ücreti, içinde bulunulan ayda abonenin Aktif Abonelik koşulunu oluşturmaması halinde bir sonraki ayın ilk günü haberleşme sağlayıcı tarafından abonenin hesabına iade edilir.

(b) (i) Haberleşme sağlayıcılar, hesabında birikmiş borcunu tahsil edecek kadar bakiye bulunmayan abonelerin, her abone için belirlenen Asgari Yükleme tutarı kadar yükleme yapmasını sağlarlar.

(ii) Abonenin asgari yükleme tutarını hesabına yüklemesi halinde haberleşme sağlayıcı, öncelikli olarak ve her halükârda abonenin hizmet başlatmasını beklemeksizin birikmiş borcunu tahsil eder.

(iii) İçinde bulunulan ay için peşin olarak tahsil edilen telsiz kullanım ücreti, abonenin Aktif Abonelik koşulunu oluşturmaması halinde bir sonraki ayın ilk günü haberleşme sağlayıcı tarafından abonenin hesabına iade edilir.

(c) Abonenin hesabında birikmiş borcunu tahsil edecek kadar bakiye olmaması ve abonenin içinde bulunulan ayda aktif abone koşulunu oluşturması halinde haberleşme sağlayıcı, birikmiş borç içerisinde yer alan içinde bulunulan aya ait telsiz kullanım ücretini kesinleştirir ve önceki aylara ilişkin kesinleşen telsiz kullanım ücretlerini günceller.

(3) Haberleşme sağlayıcı, sistemine tanımlı ön ödemeli (faturasız) hatlara ilişkin yaşam döngüsü devam ettiği sürece bu maddede belirtilen tüm kuralları uygular. Haberleşme sağlayıcı, hattın sistemden silinmesi halinde Kurum adına peşin olarak tahsil ettiği ancak aboneye iade edilemeyen ücretleri, Kurum hesabına aktarır ve tahsil edilemeyen birikmiş borçlu aboneler ile birlikte Kuruma raporlar.

Tüm GSM hatlarından alınacak mı?

Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurulu gerekçeli olarak POS, araç takip, mobil internet, data, telemetri ve el terminallerinden 2013 yılı için ücret alınmamasına karar vermiştir.

Mobil Telsiz Kullanım Ücreti Sadece KKTC TELSİM abonelerinden mi alınıyor?

Hayır, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren lisanslı her iki operatörün, KKTC Telsim ve Kuzey Kıbrıs Turkcell, de faturalı ve faturasız abonelerinden tahsil etmektedir.

Hattımda yeterli kontör yoksa nasıl çekim yapılır?

Hattınızda yeterli kontör olmaması halinde çekilemeyen tutar bir sonraki döneme borç olarak yazılır ve ilk yükleme yaptığınızda toplam borcunuz hattınızdan otomatik olarak düşer. Örneğin Ekim ayında 10.3 kontörün çekilememesi durumunda bir sonraki ay, hem Ekim hem Kasım aylarının bedeli olan 20.6 kontör hattınızdan tahsil edilecektir.

My Vodafone'la tüm işlemler artık cebinde!

  • Kalan haklarını ve faturanı takip edebilir,
  • Sana özel ayrıcalık ve avantajlardan yararlanabilir,
  • Tek tıkla paket yenileyebilir veya ek paket satın alabilir,
  • My Vodafone'a özel kampanyalardan faydalanabilirsin!
Download on the App store Get it on Google Play